KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ

Meme kanserini önceden teşhiste önemli bir unsur; kendi kendine muayene yöntemi.

Kimler Uygulamalı?

20 yaşını doldurmuş bayanların periyodik olarak bu yöntemi uygulamaları ve 3 yılda bir ise doktor gözetiminden geçmeleri tavsiye edilmektedir. 40 yaşını geçmiş olan bayanlarda ise her yıl mamogram çektirmeleri ve doktor gözetiminden geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Hangi belirtiler aranır? 

Mensturasyon kanamasının başladığı güne 1’nci gün denilerek 8-12’nci günler arası meme muayenesinin en uygun olduğu dönemdir.

Menapozdaki kadınlar için ise her ayın ilk günü muayene için uygundur. Muayene sonunda aşağıdaki durumlardan herhangi birinin oluştuğunu görürseniz vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

a) Her iki memenin şekil ve büyüklüğünde bir farklılık
b) Meme başlarında veya meme derisinde olağan dışı kızarma
c) Meme başlarının görünümünde farklılık (asimetri) yani birinin fazlaca aşağı ya da yukarı doğru görünüm (normalde meme başlarının her ikiside hafifçe dışarı ve yukarı doğru bakar) d) Meme üzerindeki toplardamarlarda aşırı belirginleşme
e) Meme başında içeri doğru çekilme
f) Meme derisi üzerinde içe çekilme, küçük çukurluk (gamze gibi)
g) Meme başında kabuklanma, pullanma, ekzama gibi değişiklikler

Nasıl Uygulanır?

Muayene için belden yukarısı tamamen çıplak olmalıdır. Muayene üç ana bölümden oluşmaktadır. Ayna karşısında, banyoda ve yatarken.

Image 1) Bir aynanı karşısında ayakta durarak gözlerinizle memelerinizi muayene (inspeksiyon) edeceksiniz. Ardından şekilde belirtilen duruş pozisyonunu alarak muayeneye devam ediniz.

Image2) Banyoda su ve sabunun etkisiyle göğüsler muayene edilmeye uygun hale gelirler. Bu aşamada resimde görüldüğü şekilde durunuz. Göğsünüzün yüzeyinde dairesel hareketler çizerek, elinizin orta parmaklarıyla kontrole devam ediniz. Göğüs uçuna yaklaştıkça elinizin oluşturduğu daireleri küçültünüz.

Image3) Şimdi sertçe bir zemin üzerinde başınızın altına bir yastık ve muayene edeceğiniz memenin olduğu omuzun altına katlanmış bir havlu koyarak rahatça yatınız. Şimdi elinizle memelerinizi muayene edeceksiniz. Bunun için çapraz el kullanacaksınız. Yani sağ memeyi sol el, sol memeyi sağ eliniz ile muayene edeceksiniz. Burada sol memenin muayenesini anlatacağız. Siz aynı muayenesi sağ elle sol meme için de yapacaksınız. Sağ elinizin orta üç parmağınızın iç-uç kısımları ile meme başından muayeneye başlıyorsunuz.

Önce meme başınızı hafifçe sıkarak, meme ucundan bir akıntının gelip gelmediğine bakın. Daha sonra üç parmağınızla memeyi göğüs duvarına doğru sağlam ama nazikçe bastırıyorsunuz. Bu muayene sırasında parmaklarınız düz ama el hareketli olacaktır. Bu hareket meme ucunun tam üstünden başlar ve dışa doğru dairesel bir yol izleyerek bütün memenin çevresinde devam eder. Memenin her farafına (her santimetrekaresi) muayene edilebilmesi için iki-üç defa daire çizilecek şekilde daireler izlenmelidir.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s